DARAB, avagy a létezés kvantitatív megerősítése
Excel függvényekkel sok mindent meg lehet oldani, persze néha kell hozzá egy kis kreativitás is. A cellák összességét adott esetben egy visszajelző táblaként is felfoghatjuk, amin egy cella értékét vagy akár csak az érték létezését is megvizsgálhatjuk.
Egy táblázatban előfordulhat, hogy egy adott cella már abban az esetben is információval tud szolgálni, ha kiderül róla, hogy egy bármilyen számot tartalmaz. (Sőt, az is lehet információ, ha az a cella épp üres.) Ennek megvizsgálására használhatjuk a DARAB (angolul COUNT).
A FÜGGVÉNY FELÉPÍTÉSE
A DARAB függvény 1 kötelezően megadandó attribútummal bír, ami a "Tartomány". Itt a vizsgálandó tartományt (range) lehet megadni. A függvény eredménye pedig az általunk megadott tartományon belüli, számértékkel rendelkező cellák száma.
HOL TUDJUK HASZNOSÍTANI?
Egy egyszerű példa lehet, ha mondjuk minden héten egyszer fel akarjuk jegyezni, hogy adott napon hány fok volt. Tegyük fel, van két oszlopunk, az egyik minden nap dátumokat tartalmazza az évben, a másikban pedig az adott dátum mellé feljegyezzük a hőmérsékletet. Ekkor a második oszlopban (ha szerencsés éghajlatban tengetjük életünket) lesz pár szép szám értékünk valahol 23 és 33 között valamint egy csomó üres cella azoknál a dátumoknál, amikor lusták voltunk, és nem mértünk. Méréseinket folytatjuk egy jó ideig, amikor is meg szeretnénk tudni, hány darab mérésünk van ebben a táblázatban, vagyis hány darab olyan cellánk van, ahová beírtunk hőmérséklet értéket. Ekkor robbanhat be a szürkeállományunkba a DARAB függvény (na, ki emlékszik, mi volt az angol neve?).
Figyelembe véve, hogy a fenti példában kamu adatok szerepelnek, és hogy csak január első felét töltöttem ki, az eredményünk: 5. Érdemes megfigyelni, hogy a függvényt teljesen hidegen hagyja a számok negatív vagy pozitív mivolta, vagy az, hogy mekkora értéket képviselnek. Csak és kizárólag a puszta létezésük érdekli. Nem ismer kegyelmet.
A következő bejegyzés a HA függvényt veszi célba. Maradjatok velünk!